Od kapljice do reke
Vodna učna pot Od kapljice do reke je učna pot z elementi interpretacije, ki je nastala kot rezultat študentskega projekta Po kreativni poti do znanja: »Voda – strateška dobrina v občini Vitanje«, pri katerem so sodelovali geografi, zgodovinarji in krajinski arhitekti.
Občina Vitanje v hidrološkem smislu velja za zelo pestro območje z bogato kulturno in naravno dediščino. O rabi vode na tem območju v preteklosti pričajo predvsem ohranjeni mlini, vodnjaki in žage. Reka Hudinja, največji vodotok občine Vitanje, je zelo pomembna za človeka, pa tudi za vsa ostala živa bitja v rečni strugi in ob njej. Reko moramo razumeti tudi kot preoblikovalko površja in občasno grožnjo, kadar vode narastejo.
Učna pot je dolga slabih 6 kilometrov, višinska razlika pa znaša 82 metrov. Lahko jo označimo kot nezahtevno pot, ki je primerna za vse starostne skupine in tako ljubitelje naravoslovja kakor družboslovja, saj jo sestavlja 16 vsebinsko raznolikih točk. Izhodišče je parkirišče pri Centru vesoljskih tehnologij Hermana Potočnika Noordunga. Pot poteka po naselju Vitanje in bližnji okolici in jo je mogoče obiskati peš ali s kolesom (obisk poti traja približno 2 do 3 ure, če jo prehodite).
Kot dodatek se odpira tudi možnost obiska štirih točk, ki niso del učne poti, ampak predstavljajo dodatne vsebine, ki so prav tako povezane z vodo. Osnovni zemljevid na prvi strani interaktivne PDF datoteke prikazuje najugodnejše poti do teh štirih dodatnih točk (označene so s črkami).
V želji po varovanju okolja in trajnostni mobilnost vas spodbujamo, da se do izhodišča poti pripeljete z javnim prevozom – do Vitanja vozijo avtobusi družbe Nomago d. o. o. – na njihovi spletni strani si lahko ogledate vozne rede (direktne avtobusne povezave so med tednom štirikrat na dan iz Celja, štirikrat na dan iz Velenja, sedemkrat na dan iz Slovenskih Konjic in štirikrat na dan iz Zreč, ob sobotah pa enkrat na dan iz Zreč in Slovenskih Konjic).
Če se odločite pripeljati z avtom, sledite sledečim navodilom:
- Če prihajate iz smeri Ljubljane, uporabite izvoz Celje – center in nadaljujte pot proti Vojniku. Nato imate dve možnosti. Če se raje vozite po glavnih cestah, nadaljujte vse do Stranic, kjer v krožišču zavijete na tretji izvoz za Vitanje, če pa imate raje manj obremenjene ceste, za Vojnikom v križišču pri piceriji in avtopralnici MC zavijte levo proti Velenju. Nato sledite tablam za Vitanje.
- Če prihajate iz smeri Maribora, izberite izvoz Slovenske Konjice in nadaljujte pot po regionalni cesti proti Celju. V krožišču pred Stranicami v krožišču izberite prvi izvoz za Vitanje.
Za prenos interaktivne PDF datoteke kliknite TUKAJ.
NAVODILA ZA UPORABO INTERAKTIVNE PDF DATOTEKE
Interaktivno PDF datoteko si naložite na vaš mobilni telefon s klikom na povezavo. Za njegovo uporabo na svojem mobilnem telefonu potrebujete naloženo aplikacijo za branje datotek pdf formata (Adobe Reader).
Na začetnih straneh so krajši opis poti in zemljevid z njeno celotno traso, na katerem so označene vse točke. Klik na določeno točko vas popelje na želeno tablo z vsebino. Za dosledno prostorsko orientacijo je lokacija posamezne table vedno označena na manjšem zemljevidu v kotu levo zgoraj.
Klik na puščico v zgornjem levem kotu poleg zemljevida vas popelje nazaj na začetno stran z glavnim zemljevidom poti. Vsebinske točke so na poti označene tudi številsko in s tem omogočajo lažjo orientacijo v prostoru. Za boljši in hitrejši pregled pa si lahko posamezno točko izberete tudi iz kazala na tretji strani.
PODATKOVNI SLOJI ZA NAPREDNE UPORABNIKE
Naprednejši uporabniki si na tem mestu lahko na mobilno napravo ali računalnik naložite podatkovne sloje poti in njenih točk, vključno z dodatnimi potmi in točkami. V datoteki, ki jo lahko prenesete na tej strani, najdete podatkovne sloje poti in točk ter dodatnih poti in točk. Podatki so v treh različnih formatih zapisa. Prvi formati je *.shp, ki ga lahko uporabite v GIS programskih orodjih (npr. ArcMap, SAGA in QGIS). Druga dva formata sta *.gpx in *.kmz ter služita kot pomoč pri orientaciji. Oba formata je možno naložiti na Google Zemljevid, Google Zemljo, MapOut, OruxMaps in številne druge GPS aplikacije.